SRAB konkursam “Dižprojekts 2021” izvirza kopprojektu “Zobārstniecības kabineta izveide Druvā”

    Saldus rajona attīstības biedrība izvirzījusi Saldus novada pašvaldības un SIA Zilzobis kopprojektu LLF iniciētajai Latvijas partnerību balvai LEADER Dižprojekts – vietējo iniciatīvu projektiem, kuri realizēti VRG darbības teritorijās ar LEADER ELFLA vai EJZF fonda atbalstu un kuri ir teritorijas lepnums un aktīvo ļaužu darbības apliecinājums.
       Konkursa mērķis ir  popularizēt unikālas un reģionu teritorijām un iedzīvotājiem nozīmīgas idejas, kas īstenotas ar LEADER pieeju un saņēmis finansējumu. Jāatceras, ka galvenā nav projektu savstarpējā sacensība, bet gan lepošanās ar paveikto, sabiedrības informēšana par līdzcilvēku paveikto, iedrošinot arī citus aktīvai rīcībai.

Aicinām balsot par projektu  https://www.facebook.com/laukuforums/photos/a.4759873720733644/4784669251587424 spiežot patīk/like un daloties ar ierakstu! Ja esi jau izmantojis zobārstniecības pakalpojumus, droši atstāj savu atsauksmi! 

PROJEKTA NOSAUKUMS: Zobārstniecības izveide  Druvā

ĪSTENOTĀJS: Kopprojektu īsteno  Saldus novada pašvaldība (zobārstniecības telpu atjaunošanas būvdarbi) un   SIA “Zilzobis” (pamatlīdzekļi pakalpojuma nodrošināšanai)

VIETA: Vienības iela 15/17, Druva, Saldus pagasts, Saldus novads

PROJEKTA FINANSĒJUMS: 99999.98 EUR, ELFLA  publiskais finansējums: 79999.99 EUR 

PROJEKTA MĒRĶIS: pārbūvējot un aprīkojot zobārstniecības kabineta telpas, uzlabot zobārstniecības pakalpojumu kvalitāti, pieejamību un sasniedzamību Saldus novada iedzīvotājiem.

PROJEKTA AKTIVITĀTES UN REZULTĀTI:

      Kopprojekts ir pirmais mūsu VRG teritorijā. Dižojamies – veiksmīgs sadarbības piemērs – pašvaldība un uzņēmējs. Zobārste Daina Rūtena pēdējos 5 gadus ir strādājusi Somijā, Hanko pilsētā, bet nu ir atgriezusies uz dzīvi dzimtenē un strādā Saldus novadā, Druvā. Dainai ir atbilstoša kvalifikācija un ilggadēja (18 gadi), arī starptautiska, pieredze.

     Kopprojekta ietvaros ir izveidots moderns jauns zobārstniecības kabinets Druvā, vietā, kur vēsturiski ir bijis zobārstniecības kabinets. Kādreizējā zobārste jau devusies pensijā un kabinets bija gan fiziski, gan morāli novecojis, tika likvidēts. Līdz ar to jau kādu laiku Druvas iedzīvotājiem nebija pieejams praktizējošs zobārsts/ pakalpojums sev vēlamajā laikā un tuvu savai dzīves vietai. 

      Kopprojekta ietvaros veikti zobārstniecības telpu atjaunošanas būvdarbi (Saldus novada pašvaldība) un iegādāti nepieciešamie pamatlīdzekļi pakalpojuma nodrošināšanai (SIA “Zilzobis”). 

      Unikalitāte būvdarbos – ventilācijas sistēma, kas atgūst telpas siltumu un nodrošina telpām pieplūstošā gaisa dzesēšanu vasarā, un kas veiksmīgi tiek galā gan ar telpā cirkulējošajiem zobu urbšanas putekļiem un aerosoliem, gan ar vēja nestiem netīrumiem no āra, ko nenodrošina klasiskie “gaisa kondicionieri” (tā saucamās “split” sistēmas). Visas skaļās tehnoloģiskās iekārtas (kompresors, vakuumsūknis, siltummezgls) novietotas skaņu necaurlaidīgā tehniskajā pagrīdē, kas pieslēgta ventilācijas sistēmai izdalītā siltuma atgūšanai.

      Savukārt, par paša SIA “Zilzobis” līdzekļiem iegādāts  moderns zobārstniecības aprīkojums, kāda nav kurā katrā zobārsta kabinetā – pat lielās klīnikās Rīgā:

  1. Kabinetā uzstādīta rentgena fosforplašu sistēma – mūsdienīga tehnoloģija, kas ļauj iztikt bez ierastajām rentgena filmiņām un to attīstīšanas, taču pacientam ir tik pat ērta un nesāpīga kā attēlu iegūšana ar filmiņu palīdzību. Cita mūsdienīga tehnoloģija – rentgena sensors, kas savienots ar datoru ar vadu vai pa bezvadu kanālu pacientiem, it īpaši bērniem, ir neērts un nodara sāpes savas konstrukcijas dēļ – tas ir ciets, samērā biezs plastmasas “klucītis”, kurš pie tā sakošanas, lai fiksētu mutē, iespiežas smaganās, aukslējās un nodara sāpes. Turpretī fosforplates, ko lietojam mēs, ir tik pat plānas un lokanas kā filmiņa, taču attēls no tām uzreiz ielasāms datorā ar speciāla fosforplašu skenera palīdzību. Tāpat zobu ārstēšanas procesā rentgena attēls uzreiz gan ārstam, gan pacientam atrādāms lielā, augstas izšķirtspējas (4K) monitorā pie zobārstniecības iekārtas, tā ka ārsts var gan paskaidrot pacientam rentgenogrammā redzamo un kopā ar pacientu apspriest ārstēšanas plānu, gan ārstēšanas laikā kontrolēt manipulācijas atbilstoši tam kas redzams / izmērāms digitālajā rentgenogrammā.
  2. Kabinetā tiek lietots vismodernākais endomotors ar iebūvētu apekslokatoru. Tā ir iekārta, ko zobārsts lieto zobu sakņu kanālu ārstēšanai. Šī modernā tehnoloģija ievērojami paātrina (tā samazinot nepieciešamo apmeklējumu skaitu) kanālu tīrīšanu un sagatavošanu pildījuma ievietošanai, salīdzinot ar manuāli darbināmiem instrumentiem. Pie tam konkrētais iekārtas modelis ievērojami samazina instrumenta iesprūšanas un nolūšanas risku kanālā. Apekslokators, savukārt, nodrošina to, ka zobu kanālus var ļoti precīzi un pilnībā aizpildīt, bet neļaut pildījumam iziet ārpus zoba saknes gala, kas nodrošina rezultāta ilgmūžību un novērš pacienta atkārtotu vēršanos pie zobārsta radušos komplikāciju, piemēram sastrutojuma, dēļ, ja kanāls nav līdz galam aizpildīts vai ir pārpildīts.
  3. Zobu higiēnista “arsenālā”, savukārt, papildus modernam pjezoelektriskajam ultraskaņas instrumentam ir augstākās kvalitātes pašasinošās kiretes zobakmens noņemšanai, kas ļauj prasmīgam speciālistam veikt rūpīgu un pilnīgu zobu attīrīšanu. Tāpat esam iegādājušies sodas strūklas iekārtu zobu pigmentu noņemšanai, ko piedāvājam pielietot, lai atbrīvotu pacientus no kafijas vai tabakas veidotiem traipiem uz zobiem.
  4.  Druvas Zobārstniecībai ir moderna pacientu pieraksta, kartiņu un finanšu sistēma Smart Medical, kas ļauj pacientiem izrakstīt e-kvītis (nevis kases čekus), nosūtīt tās uz pacienta e-pastu kā arī datus automātiski pēc pacienta vēlēšanās nodot VID datu bāzei – ievietot pacienta gada nodokļu deklarācijā. Sistēma nodrošina pacientiem iespēju pierakstīties pie zobārsta vai higiēnista internetā – portālā piearsta.lv. Kabinetā pieņem skaidru naudu, visu veidu maksājumu kartes kā arī dažādu apdrošināšanas sabiedrību izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes tiešsaistes režīmā.

Zobārstniecības kabineta atklāšana

Foto: Saldus novada pašvaldība; Ilze Kļava

Dižprojekts 2021 nominācija tiks piešķirta, balstoties uz partnerību, ekspertu un sabiedrības balsojumu.

Skip to content