Seno mēbeļu kopijas pils vestibilā

Tālajā 2000. gadā Rundāles pils direktors Imants Lancmanis mums uzdāvināja četras ļoti vērtīgas Jaunauces pils interjera fotogrāfijas, kas tapušas 20. gs. sākumā. Tās iegūtas no Vācijas Mārburgas arhīva. Vestibila  fotogrāfijā redzams drēbju pakaramais un iespaidīgs stāvspogulis.

Jau 23 gadus ekskursija pilī sākas vestibilā ar šīs fotogrāfijas demonstrējumu. Tūristi bieži ieteica izgatavot fotogrāfijā redzamo mēbeļu kopijas. Arī mēs paši vēlējāmies pils garderobi iekārtot atbilstoši senajā attēlā redzamajai. Tā ir ērta un atbilst labajai praksei – senu ēku interjeru veidot ar vēsturiskajām mēbelēm vai to kopijām.

Un nu tas ir noticis – 2023. gada 20. decembrī spoguli un divus drēbju pakaramos atveda un samontēja SIA “Intarsija” restauratori Jāņa Cepļa vadībā. Mēbeļu izpētē un projektēšanā iesaistījās  mākslas vēsturnieks Dainis Bruģis. Abi ir izcili savas jomas speciālisti. Mēbeles ir kvalitatīvas un labi  iekļaujas vestibila interjerā.

Citāts no izpētes: “Abas mēbeles izgatavotas 19. gadsimta 20.–30. gados tolaik Latvijas teritorijā valdošā bīdermeiera stila formās, izmantojot gan ar sarkankoka nažfinieri finierētas skujkoka, gan no masīva sarkankoka darinātas detaļas. Abas mēbeles bijušas vidēji tumši beicētas, lakotas ar šellaku un pulētas, šo procesu rezultātā vispirms pastiprinot sarkankoka dabisko toni, tad ar laku piešķirot tam specifisku “siltu” nokrāsu un noslēgumā aizpildot koka šķiedru poras, un panākot gludas, spožas, gandrīz stiklainas virsmas efektu.

Pils apmeklētāji ir ieguvuši ērtu garderobi un skaistu interjeru, kur “aci piesiet”.

Projekta mērķis: Paaugstināt valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Jaunauces pils funkcionalitāti un telpu interjera kvalitāti, to aprīkojot ar atbilstošām vestibila mēbelēm. 

Stratēģiskais mērķis: Jaunauces pils attīstīšana kā kultūrvietu un kultūras tūrisma galamērķi Saldus novadā.

Projektu “Jaunauces pils pasākumu un pakalpojumu kvalitātes uzlabošana” finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA). Izmaksas: 19 261.09 EUR (17334.98 EUR finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA), līdzfinansējums 963.05 EUR– Saldus novada pašvaldība, 963.06 EUR – biedrība “Mēs – Jaunaucei”. Tautā šī fonda finansētos projektus sauc par   “LEADER” projektiem. 

Projekta vadītāja un

biedrības “Mēs – Jaunaucei” valdes pr-tāja  Inguna Balcere

Projekta foto

Skip to content